گچ

سوپر گچ آزادی

معرفي گچ

بیش از ۹۵ درصد گچ استخراجی از معادن در ساختمان مصرف می­شود به علاوه در صنایع رنگ، کاغذسازی، تولید اسید سولفوریك، پزشکی، دندانپزشکی، ریخته­گری و تهیه مولاژ و مدل مورد استفاده قرار می­گیرد.

سنگ گچدر اسیدکلریدریک( HCl ) غلیظ حل می­شود ولی در اسیدسولفوریک (H2SO4 ) حل نمی­شود. در روی زمین­های معادن گچ هیچ گونه پوشش گیاهی دیده نمی­شود مگر اینکه یک لایه خاک مرغوب روی معادن گچ   را بپوشاند.

از نظر ترکیب شیمیایی ۱/۷۹ درصد سنگ گچ از CaSO4 ( 5/32 درصد CaO و ۶/۴۶ درصد SO3 و ۹/۲۰ درصد آن از آب تبلور است.وزن مخصوص گچ ۸/۲ گرم بر سانتی­متر مکعب است.

انواع سنگ گچ :

سنگ گچ   طبیعی سولفات کلسیم آبدار ( CaSO4 . 2H2O ) است که با گرفتن تمام و یا قسمتی از آب شیمیایی آن به وسیله حرارت دادن و پختن، گچ ساختمانی به دست می آید. برای به دست آوردن گچ ساختمانی می­توان از انواع سنگ گچ استفاده کرد که مهمترین آنها به شرح زیر می­باشند:

سنگ گچ   خالص

معمولا این حالت سنگ در طبیعت کمتر یافت می­شود و اصولا از نظر حجمی در صورت یافت، دارای مقادیر کم هستند و برای امور خاص نظیر پزشکی و کارهای صنعتی ویژه مورد استفاده قرار می­گیرند.

سنگ گچ   معمولی سوپر گچ آزادی

 

سنگ گچ به صورت خالص در طبیعت به ندرت یافت می­شود و معمولا حاوی یک سری ناخالصی ها نظیر سیلیس (Si)، آلومینیوم (Al)­، اکسید آهن (Fe2O3)، کربنات کلسیم (CaCO3)، کربنات منیزیم (MgCO3) و رس­ها می­باشند.

سنگ  گچ    بلورین

به صورت لایه لایه و شفاف است و معمولا برای گچ پزی ساختمان استفاده نمی­شودسوپر گچ آزادی

.

سنگ  گچ    مرمرین

سنگ  گچ    مرمرین از انواع سنگ های گچی دیگر نرم­تر بوده و به دلیل تراکم­پذیری آسان در ساخت وسایل تزئینی به کار می­رود.

سنگ  گچ     ابریشمی

سنگ  گچ     سوپر گچ آزادی ابریشمی، رشته رشته و زودگداز است و معمولا دارای درجه خلوص بالاست

سوپر گچ آزادی

دیدگاه ها بسته شده است

فارسی