گچ گیپتون یکی از مصالح ساختمانی بوده که دارای زمان گیرش اولیه و ثانویه بالاتری است. این نوع از گچ ها به نسبت گچ های معمولی دارای چسبندگی بالاتری هستند، از این رو برای کارکردن بر روی سطوح صاف همچون دیوارهای سیمانی، بتی، فوم و … بسیار مناسب می باشند. این نوع از گچ ها را می توان به صورت یک و یا دو لایه بر روی سطح مورد نظر استفاده کرد. گچ گیپتون پس از آنکه در کوره پخته شد با انواعی از افزودنی ها مخلوط می گردد تا مناسب برای استفاده بر روی سطوح بتنی شود. این نوع از گچ ساختمانی همچنین برای استفاده بر روی فوم نیز بسیار مناسب بوده و با نام فوم گیپس شناخته می شود.

همان‌طور که می‌دانید پوشاندن دیوارهای بتنی و سیمانی توسط گچ‌های معمولی با سادگی انجام نمی‌پذیرد، چراکه در این نوع از دیوارها جذب آب کمتر از ۲ درصد بوده و چسبندگی کمی با ملاط گچی دارند. ازاین‌رو باید از مصالحی استفاده کرد که جذب آب در آن‌ها کمتر از ۳ درصد نباشد. ازاین‌رو گچ‌های گیپتون برای پوشاندن این نوع از سطوح کار را ساده کرده‌اند و این مشکل امروزه توسط آن‌ها برطرف شده است. این نوع از گچ‌ها خاصیت چسبندگی را افزایش می‌دهند و برای تنظیم رطوبت مصالح مناسبی هستند، پس‌ازآنکه سطوح توسط این نوع از گچ رویه بندی شد سپس می‌توان بر روی آن از هر نوع گچ و مصالح دیگری استفاده کرد.

نکات مرتبط با گچ گیپتون

  1. از گچ گیپتون می‌توان جهت دستیابی به سطوح صاف قبل از انجام رنگ یا کاغذدیواری استفاده کرد.
  2. این گچ را می‌توان به‌صورت یک یا دولایه بر روی سطوح مختلف ازجمله آجر، بلوک‌های متخلخل و سیمانی، سطوح بتنی متخلخل، بلوک بتن سبک و پوشش سیمانی استفاده کرد.
  3. گچ گیپتون برای گچ کاری باضخامت ۱ سانتی‌متر استفاده می‌شود و زمان پرداخت آن حدود ۵ تا ۶۰ دقیقه است.

 

دیدگاه ها بسته شده است

فارسی