نکته کاربردی در گچ کاری ساختمان

سنگ  گچ  در طبیعت با فرمول سولفات دو کلسیم آبدار یافت می شود که پس از استخراج از معادن و انجام عملیاتی ، از جمله حرارت دادن ، این ماده تبدیل به گرد سفید رنگی می شود .

گچ ‌با توجه به خصوصیات و ویژگی هایی که دارد ، در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می گیرد . یکی از کاربردهای ویژه  گچ  در صنعت ساختمان سازی می باشد .

از* برای پوشش دهی دیوارها و تزئین و آراستن سطوح داخلی استفاده می شود . و با هنر  گچ بری ، زیبایی خاصی به فضا داده می شود .

نکات  گچ  کاری ساختمان | فروشگاه اینترنتی تجهیزات ساختمان به تام

نکات کاربردی مهم در مورد نحوه  گچ  کاری در ساختمان سازی

 1. گچ دارای دو ویژگی عمده می باشد : زودگیر بودن و ازدیاد حجم به هنگام سخت شدن . که این خصوصیات ، راهکارهای ویژه ای را برای کار با  گچ  می طلب.
 2. گچ  در برابر آب و رطوبت مقاومت ندارد و از این لحاظ بسیار ضعیف عمل می کند . بنابراین از این مصالح نباید در فضاهای مرطوب استفاده شود .
 3. گچ  نسبت به سایر مصالح ساختمانی سرامیکی سبک تراست . و این یک مزیت محسوب می شود .
 4. گچ  به سرعت با آب واکنش داده ، متبلور و سخت می شود . به علت اینکه سرعت گیرش بسیار زیاد است ، کار کردن با آن دقت زیادی را می طلب و باید به میزان مناسب ملات  گچ  را تهیه کرد .
 5. برای کندگیر کردن  گچ  ، می توان با ورز دادن زیاد و افزایش میزان آب این کار را انجام داد . به این ملات  گچ کشته می گویند . و برای پوشش نهایی در سفیدکاری دیوارها به کار می رود . ( پودر  گچ  را باید روی آب پاشید تا تمام ذرات  گچ  در مجاورت آب قرار گیرند .)

گچ کاری در ساختمان

 1. باید در نظر داشت هنگام کار با ماله ، حتماً باید آن را به صورت مورب نسبت به دیوار قرار داد .

 2. گچ  هنگام گیرش یک درصد افزایش حجم می دهد بنابراین هیچگونه سوراخ و منفذی باقی نمی گذارد و یک سطح صاف و بهداشتی را ایجاد می کند .

 3. هنگام استفاده از  گچ  باید در نظر داشت که  گچ  فلزات را سولفاته می کند بنابراین فلزات نباید در تماس مستقیم با گچ باشند .

 4. باید توجه داشت که مقاومت  گچ  به مقدار آب موجود در آن و همینطور دمای زمان گیرش ، بستگی دارد .

 5. وجود گچ در خاک محل اجرای پروژه ( حدود بیش از ۴ درصد ) سبب ایجاد مشکلات عمده ای در ساخت و ساز و کاهش عمر مفید سازه می شود .

 6. پاشیدن گچ بر روی سطح کار به روش سنتی ، ضایعات زیادی را در بر دارد . به همین منظور می توان از گچ پلیمری استفاده کرد که علاوه بر داشتن مزیت هایی بسیاری که دارد از هدر رفتن گچ نیز می توان جلوگیری کرد .

 7. در صورت استفاده از خاک در ملات ، باید به نسبت گچ و خاک توجه کرد . این نسبت می تواند از نصف تا دو برابر گچ باشد . که این میزان به قدرت گچ و زودگیری گچ دارد ، هرچقدر گچ زودگیرتر باشد به خاک بیشتری نیاز دارد .

 8. باید در نظر داشت که با مقدار ۴۰ کیلوگرم گچ ( وزن تقریبی هر کیسه ) می توان حدود ۸/۲ متر مربع مساحت یک دیوار را گچ و خاک و برای نازک کاری و پوشش نهایی حدود ۱۲ متر مربع را گچکاری کرد .

 9. برای تهیه گچ کشته باید به این نکته توجه کرد که حتماً از گچ نرم و بسیار ریز استفاده شود . و عمل هم زدن باید ۱۰ تا ۱۵ دقیقه ادامه یابد .

 10. در گچبری فضاهای داخلی ، برای کسب نتیجه مطلوب ، باید از بهترین نوع گچ وابزار استفاده کرد .

 

 

شرکت گچ برتر تولید کننده سوپر گچ آزادی در سال ۱۳۹۶ مفتخر به اخذ نشان استاندارد از سازمان استاندارد گردید و تبدیل به اولین شرکت تولید کننده گچ سوپر در ایران شد که مفتخر به کسب این عنوان گردیده که نشان از کیفیت بالا و دقت در تولید محصولات این شرکت دارد .
شرکت گچ مرتب تنها تولید کنده گچ گیبتون در ایران می باشد که داری خط تولید مجزا برای تولید این محصول می باشد این محصول دارای کیفیت بسیار بالایی می باشد . که علاوه بر سفیدی داری زمان گیرش ثانویه بالای می باشد که به استاد کاران گچ اجازه هر گونه تغییر و تحولی را می نماید.
هم اکنون شرکت گچ برت (سوپر گچ آزادی) دارای مساحتی بالغ بر ۲۸۰۰۰ متر مربع و ۴خط تولید گچ سوپر می باشد.
صاحب امتیاز: شرکت گچ برتر(سهامی خاص)
شرکت گچ برتر قم در سال ۱۳۷۵ در زمینی به مساحت ۳۰۰۰متر مربع آغاز به کار کرد. این شرکت با بکارگیری بهترین سنگ گچ موجود در ایران اقدام به تولید نوع خاصی از گچ به نام سوپر گچ آزادی نمود که توانست با کیفیت فوق العاده و سفیدی بسیار عالی خود ، زیبایی و اثر بخشی فراوانی به منازل ایرانیان بخشد.
این شرکت در استان قم طرح های توسعه ی خود در سالیان بعد از تاسیس اقدام به گسترش و توسعه ی بازارهای هدف خود نمود و علاوه بر فروش این محصول در داخل کشور توانست سهم قابل توجهی از بازارهای کشورهای همسایه را تصاحب کند.
در حال حاضر شرکت گچ برتر قم صاحب بزرگترین خط تولید گچ سوپر در ایران می باشد که می تواند رقابت چشمگیری با سایر رقبا در زمینه کیفیت و سرعت و دقت خدمات ارائه نماید.

دیدگاه ها بسته شده است

فارسی