سازه هاي گچي

۱) ديواره‌‌‌:

ساليان متمادی مهندسين و ساختمان سازان در پی دست يافتن به ديواری با تمامی مشخصات عملکردی و با حداکثر کارايی بوده اند.

سبک سازی ،ضد زلزله بودن،دوام و پايداری و عدم نياز به نگهدارنده،مقاومت در برابر حرارت و صوت ،همگی از مشخصات عملکردی يک ديوار می باشد.پانل های پيش ساخته گچی به علت دارا بودن اين  مزايا و کاربرد آسان و سريع سالهاست در بسياری از کشورهای دنيا بخصوص کشورهای اروپايی ،به عنوان يکی از مصالح ساختمانی اصلی و مطلوب مطرح می باشد .اين ديواره های  گچي  داراي ضخامتهای  مختلف ديواره ۷ سانتی، ديواره ۸ سانتي وديواره ۱۲ سانتي مي باشد. ديواره مناسب ترين مصالح ساختماني جهت ساخت ديوارهاي داخلي و جدا كننده ي فضاهاي داخلي مي باشد.

سطوح اين ديواره ها صاف و صيقلی است به همين دليل سطح ديوار حاصل پس از نصب ،بدون نياز به گچکاری ،آماده  نقاشی است.در چهار طرف هر پانل کام و زبانه وجود دارد که اين کام و زبانه باعث تسريع در نصب،پايداری و مقاومت ديوار می گردد.

 

 

 

ديواره جهت ساخت ديوارهاي داخلي و خارجي ساختمان ، اقتصادي ترين روش است . با استفاده از ديواره مي توانيم ۳۵ تا ۵۰ درصد در هزينه هاي كارگري و هزينه مصالح ساختماني صرفه جوئي نمائيم .

 

 

مشخصات فني بلوك هاي پيش ساخته گچ –  ديواره

ميلي متر ۸۰× ۶۶۶× ۵۰۰   ابعاد 
كيلوگرم ۳۰ – ۲۴ وزن هر ديواره
كيلوگرم ۹۰ – ۷۲ وزن هر متر مربع
كيلوگرم بر سانتي متر مربع ۶۶ مقاومت فشاري
كيلوگرم بر سانتي متر مربع ۱۱ مقاومت خمشي
كيلوكالري بر ساعت درجه سانتي گراد  ۹۴/ ۱۳۱/۰ ضريب حرارتي
دسي بل  ۴۲۳۸ ضريب صوتي

 

تخته های گچی پیش ساخته:

در ساختمانهایی که اسکلت آن فلزی یا بتنی می باشد برای تیغه بندی جهت جدا کردن فضاهای داخلی آپارتمان احتیاج به مصالحی بسیار سبک داریم که وزن زیادی که سازه تحمل نکند برای این کار در ایران معمولا از بلوک سفالی تو خالی استفاده ۸O50O50 سانتیمتر استفاده می شود که این قطعات بشکل کام و زبانه رویهم قرار می گیرند. ملات بین آنها چسب مخصوصی است که مخلوط گچ داشته و پس از مصرف کاملا ًهم رنگ سایر قسمتهای تخته های گچی می شود.

پس از نصب پلاکهای گچی می توان روی آنرا با اندود گچ و یا کاغذ دیواری پوشانید. باید دقت نمود که از این قطعات درمکانهایی که مستقیما ًبا آب درتماس هستند استفاده نشود مانند حمامها و غیره زیرا همانطوریکه گفته شد گچ درمقابل آب حساس بوده و خیلی زود فاسد می شود.

با توجه به اینکه برای تیغه بندی اطاقها فقط حجم قطعه مورد نظر می باشد در نتیجه وزن قطعه هر قدر سبک تر باشد بهتر است زیرا بار کمتری رابه پلها و ستونها و فوندانسیون وارد می کند. گاهی برای ساختن قطعات گچی جهت تیغه بندی از گچ پوک شده استفاده می نمایند یعنی از گچی که در موقع سخت شدن دارای خلل فرج بیشتری می باشد استفاده می شود برای ساختن گچ پوک به آبی که ملات گچ را با آن درست می کنند موادی اضافه می نمایند که تولید گاز بنماید مانند آب اکسیژنه یا سولفاته آلومینیم این مواد درموقع سخت شدن گچ ایجاد حباب کرده و در نتیجه در گچ خلل و فرج ایجاد می شود و وزن مخصوص قطعه گچی کم می شود.

برای ساختن قطعات گچی سبک علاوه بر روش فوق می توان با اضافه کردن مواد دیگری به ملات گچ مانند پودرکاه سبوس برنج قطعات گچی سبک بدست آورد. و همچنین اگر به ملات گچ موادی مانند مو الیاف گیاهی و مفتولهای باریک فلزی و غیره اضافه کنند قطعه گچی مسلح بدست می آید که نسبت به قطعه گچی معمولی و قطعه گچی پوکی دارای مقاومت کششی و فشاری بیشتری می باشد.

ازقطعات گچی استفاده های دیگری نیز بعمل می آید. مثلا ًقعات مذکور رابشکل و اندازه دلخواه در آورده و آنرا بجای گچ کاری به دیواره سالنها می چسبانند و از آن بجای اکوستیک استفاده می نمایند و یا تخته گچی مقاوم در مقابل آتش سوزی و یا تخته گچی مقاوم در مقابل حرارت می سازند و فضای خصوصی را که باید دارای امنیت بیشتری درمقابل آتش سوزی یا تبادل حرارت داشته باشد با آن می پوشانند. در ساخت هریک از این قطعات باید ویژگی های مخصوصی رعایت شود که از بحث این کتاب خارج می باشد.همچنین گاهی قطعات گچی را به صورت گل و بوته درآورده و از آن برای تزئین فضاهای داخلی ساختمان بعنوان گچ بری پیش ساخته استفاده می نمایند.

۲) صفحات روكش دار گچي:

از جمله مزاياي استفاده از صفحات روكش دار گچي در مقايسه با مصالح رقيب مي توان به سهولت در اجرا, اقتصادي بودن و سبك سازي ساختمان و در نتيجه مقاومت بيشتر در مقابل زلزله اشاره نمود.

۳) دكورهاي گچي

گچ و فلزات:

بعلت آنکه ملات گچ اگر در مجاورت آهن – روی – سرب قرار بگیرد با آن ترکیب شده و تولید سولفات مینماید و درنتیجه موجب ضعیف شدن قطعه بکار رفته می شود. درساختمانها مخصوصا ً ساختمانهائی که اسکلت آن فلزی بوده و سفق طاق ضربی می باشد باید حتما ًروی تمام قطعات فلزی را قبل از اجراء طاق ضربی و مصرف هر گونه گچ با یک لایه ازرنگ روغن مخصوص که به آن ضد زنگ می گویند پو شانیده شود تا بدین وسیله ازفساد آهن جلوگیری گردد

دیدگاه ها بسته شده است

فارسی